آیــنده را محــکم بسـازیـم ...

آدرس کارخانه:

جاده کرمان - بردسیر، کیلومتر 4

تلفن تماس:

03433559370-5

ایمیل:

info@msteel.ir

احداث کارخانه گندله با ظرفیت 1 میلیون و 200 هزار تن در سال

گندله سنگ آهن مواد اولیه اصلی براي واحدهای فولادسازي به روش احیاء مستقیم (میدرکس) و کوره قوس الکتریک می باشد. این مزیت موجب ایجاد تقاضاي روزافزون این محصول در بازارهاي ایران و جهان گردیده است و به همین علت شرکتهاي عمده تولیدکننده سنگ آهن را بر آن داشته که بجاي فروش مستقیم سنگ آهن اقدام به تولید گندله با ارزش افزوده بالاتر نمایند. 

فرآیند گندله سازی معمولا طی چهار مرحله خشک کن، پیش گرم، پخت و خنک سازی انجام می شود . براي انجام مرحله پخت گندله روشهاي مختلفی وجود دارد که با توجه به کاربرد و کارایی آنها باید بهترین روش را انتخاب نمود .

کوره عمودی (شفت) 

کوره بستر متحرك: (لورگی)

کوره دوار : (آلیس چالمرز)

حدود 40 درصد گندله تولید شده در جهان به روشهاي آلیس چالمرز و کوره عمودي تولید شده است. تعداد فراوانی از مدول هاي آلیس چالمرز در سرتاسر جهان به تولید گندله می پردازند. در کوره هاي عمودی، ظرفیت تولید محدود بوده و کنترل تأثیر مراحل گرمایی از خارج و همچنین دسترسی و کنترل گندله ها در فرآیند پخت در این روش دشوار است و در نتیجه انعطاف پذیري این کوره ها چندان مناسب نمی باشد. کوره های لورگی در ظرفیت های بالا بسیار رایج بوده و در بسیاری از کشورها مورد استفاد ه قرار گرفته است.

 

شرح فرایند کارخانه گندله سازی به روش S.R.K
فرایند کارخانه در حال احداث مجاور صنایع مشیز بردسیر با ظرفیت 1 میلیون و 200 هزار تن (شامل 3 مدول 400 هزار تن) از این روش استفاده شده است. فرایند شامل دریافت، ذخیره سازی و شارژ متناسب آنها در میکسر و سپس گندله سازی خام مواد در بخش دیسک ها و در پایان پخت، خنک سازی و انباشت محصول می باشد. مواد اولیه شامل کنسانتره آهن و بنتونیت به مخازن مخصوص مواد اولیه ارسال می شوند. کنسانتره آهن از طریق نوار نقاله و از کارخانه فرآوری یا دپوهای ذخیره سازی شارژ می شود. این مواد پس از ذخیره سازي در مخازن به نسبتهاي مشخص و مناسب توسط سیستم های توزین به میکسر افقی شارژ می گردند.
در این روش گندله سازي از تکنولوژي جدید موسوم به شفت روتاری (S.R.K ) براي خشک کردن، پیشگرم و پخت گندله استفاده می شود. گندله های خام ابتدا وارد بخش پیشگرم می شوند. در این بخش هوای داغ فرآیندی با دمای حدود 900-400 درجه سانتیگراد به گندله ها دمیده شده و توسط یک فن مکش می گردد. به منظور تنظیم دماي نواحی مختلف و نیز استفاده بهینه از انرژي، گازهاي فرآیندي در مناطق مختلف کوره چرخش داده می شوند. در انتهای کوره پیشگرم گندله ها وارد بخش کوره دوار می گردند . گندله ها ضمن حرکت دورانی کوره به آرامی به سمت خروجی کوره حرکت کرده و دمای آنها در بیشترین مقدار به 1300 درجه سانتیگراد می رسد. انرژی پخت گندله توسط حرارت تشعشعی از طریق دیواره نسوز به گندله ها منتقل می گردد.
گندله ها پس از طی مسیر کوره دوار وارد بخش کولینگ عمودی می گردند. در این بخش یک فن دمنده هوای محیط را از بخش زیرین به گندله ها دمیده و ضمن خنک سازی آنها دمای هوا تا حدود 900 درجه سانتیگراد افزایش می یابد. گندله هاي مذکور بعد از خروج از کوره بعنوان محصول به محل ذخیره سازی گندله انتقال می یابند. در این روش نیازی به استفاده از گندله لایه محافظ نمی باشد که هزینه سرمایه گذاری و انرژی مصرفی در بهره برداری را کاهش می دهد.
پروژه مذکور، در حال تجهیز کارگاه و خاکبرداری می باشد و طبق برنامه، احداث مدول اول حدود 18 ماه طول خواهد کشید.

 

ارسال نظر