تولید فولاد با ارزش افزوده بالا در دستور کار قرار گرفته است

 تولید فولاد با ارزش افزوده بالا در دستور کار قرار گرفته است

وی افزود: چشم‌انداز کوتاه مدت فولاد مبارکه در تولید، سالانه دو میلیون تن است و در راستای افزایش قدرت رقابت در بازار جهانی و صادرات فولاد، باید قیمت های رقابتی تری را نیز اعلام کند.

کرباسیان خاطرنشان کرد: در سال قبل براساس این اصل، توانستیم ۴ میلیون تن فولاد از کشور صادر کنیم که بی سابقه بوده است.

وی گفت: با توجه به صادرات یک میلیون تنی در حوزه صنعتی در چهارماهه نخست امسال پیش بینی می شود این میزان صادرات  به همراه صادرات دیگر تولیدات صنعتی کشور هفت میلیارد دلار ارزش افزوده را وارد چرخه گردش مالی کشور کرده است.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه وارد کردن تکنولوژی در دستور کار دولت است، افزود: لازمه تحقق این امر در راستای بهبود تولید داخلی حمایت دولت و مجلس از صنعتگران است.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر اینکه در حال حاضر رسیدن به تولید ۵۵ میلیون تن فولاد خام، تولید ریل، ورق آجدار و ورق لوله‌های دقیق در برنامه چشم‌انداز کشور است، افزود: برای رسیدن به این نقطه تا سال ۱۴۰۴ در شرایط خوبی هستیم.

وی در ادامه افزود: سرمایه گذاری در بخش اکتشاف از سیاست های ایمیدرو است و سرمایه گذاری های جدید در اکتشافات کرده ایم و انتاظر داریم به ذخایر سنگ آهن کشور ۵۰ درصد افزوده شود.

رئیس هیئت عامل ایمیدرو ذخایر سنگ آهن کشور در شرایط فعلی را ۲.۷ میلیارد تن اعلام کرد.

وی میزان سرمایه گذاری های پیش بینی شده و برنامه ریزی شده در حوزه فولاد و صنایع ایمیدرو را تا پایان برنامه ششم، ۳۰ میلیارد دلار عنوان کرد.

کرباسیان یکی از مشکلات صنعت فولاد کشور را عدم تناسب در زنجیره ارزش خواند و گفت: طی چند سال اخیر تلاش کردیم زنجیره نابسامان تولید فولاد را متناسب کنیم و از همین رو افزایش تولید گندله در دستور قرار گرفت و در حال حاضر تا حدودی این زنجیره اصلاح‌شده است.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین به دانش فنی تولید آهن اسفنجی اشاره کرد و افزود: در تولید آهن اسفنجی و احداث واحدهای مرتبط با آن هیچ اتکایی به خارج نداریم و امسال نیز پنج طرح فولادی از هفت طرح نیمه‌تمام افتتاح خواهند شد که به دنبال آن افزایش ظرفیت تولید فولاد کشور به چهار میلیون تن را خواهیم داشت.

کرباسیان این را نیز گفت که طی سالیان گذشته طرح جامع فولاد در کشور تدوین شده و تاکنون بخش‌هایی از این طرح به تولید کنندگان این صنعت ابلاغ شده است اما باید توجه داشته باشیم با ابلاغ کامل بندهای این طرح جامع می‌توان به وضعیت مطلوبی در صنعت فولاد دست یافت.

منبع: سایت چیلان